Rekrutacja 2017/2018

Klasa policyjna 2016
Klasa policyjna 2017
Klasa wojskowa 2017
Klasa medialna z promocją zdrowia
Projekt comenius

Regulamin klasy mundurowej

Egzamin maturalny

ABSOLWENCI:

50-lecie Szenwalda
Wspomnienia

PARTNERZY:

HISTORIA I PATRON SZKOŁY

2012-08-30 12:33:38 | Zamieścił: Izabela
JESTEŚMY SZKOŁĄ Z PONAD 40 – LETNIĄ
HISTORIĄ.

Początkowo była to szkoła jedenastoletnia, obejmująca zarówno liceum jak i szkołę podstawową. Dwie samodzielne placówki nauczania z odrębnymi dyrekcjami powstały na mocy zarządzenia Kuratora Okręgu Szkolnego w Katowicach w 1965 roku.(III LO. Im. L. Szenwalda i SP nr 15). Od 2000 roku liceum funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

2012-08-30 13:03:19 | Zamieścił: Izabela
Patron szkoły

Lucjan Szenwald - Polski poeta. Urodził się 13 marca 1909 r. w Warszawie, zm. 22 sierpnia 1944 r. w Kurowie. Pseudonimy literackie Adam Greczan, Marian Wohl Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w roku 1925 w Skamandrze wierszem „Przybierający księżyc”. Był członkiem grupy poetyckiej „Kwadryga”. Redaktor tygodnika „Na przełaj”, dwutygodnika „ Oblicze dnia” oraz organu partii „Lewar”. Prowadził aktywną działalność polityczną. W latach 1938 - 1939 był trzykrotnie aresztowany. Po wrześniu 1939 trafił najpierw do Kowla, a w grudniu 1939 wraz z rodziną do Lwowa. We Lwowie pracował jako redaktor audycji dla młodzieży, tłumaczył Majakowskiego i innych poetów sowieckich. W 1941 r. wstąpił do Armii Czerwonej. Wziął udział w organizowaniu Dywizji im. T. Kościuszki w Sielcach nad Oką. Od 1943 r. prowadził kroniki
1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki; uczestnik bitwy pod Lenino. Jego przyjaciele twierdzą, że był szlachetnym, czarującym, dobrym człowiekiem o pięknym charakterze. Zginął przypadkowo, gdy jako żołnierz pojechał na inspekcję. Usiadł na błotniku, samochód zahamował, on spadł. Z samochodu jadącego przed nim wytoczyły się beczki, które zabiły poetę. Istnieje również wersja (niepotwierdzona), że zginął zastrzelony przez żołnierzy sowieckich w okolicach Majdanka, gdy nie zechciał, na ich żądanie, wysiąść z samochodu.

Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Lucjan_Szenwald