Klasy w gimnazjum

PROJEKTY:

HISTORIA I PATRON SZKOŁY

2012-11-06 06:05:57 | Zamieścił: Piotr

Szkoła swoją działalność rozpoczęła w 1963 roku. W budynku przy ulicy Prusa 3 znajdowała się Szkoła Podstawowa nr 15 oraz III Liceum Ogólnokształcące im. L. Szenwalda.

2012-11-06 06:07:43 | Zamieścił: Piotr

W roku 1999, wraz z wejściem reformy oświaty, zlikwidowano Szkołę Podstawową nr 15, a na jej miejsce zostało utworzone Gimnazjum nr 6. Pierwszym Dyrektorem szkoły została Irena Wójcik – Wartak.

2012-11-06 06:10:44 | Zamieścił: Piotr

22 marca 2007r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2
w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczystość
nadania imienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego Gimnazjum nr 6.

2012-12-04 13:08:49 | Zamieścił: Izabela
NASZ PATRON -krótki życiorys

Urodził się w dniu 03.08.1901 r. W miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Polska była wtedy rozdarta pomiędzy trzech zaborców. Zuzela należała do zaboru rosyjskiego. Stefan poznał smak niewoli i ukochał Polskę

2012-12-04 13:08:38 | Zamieścił: Izabela

Gdy miał 9 lat, zmarła mu matka. Przez całe życie tęsknił za nią. Ta tęsknota skierowała Jego serce ku Matce Niebieskiej ku Tej , "która nie umiera", na Nią będzie też często wskazywał w swojej późniejszej pracy duszpasterskiej.

2012-12-04 13:08:27 | Zamieścił: Izabela

Jako ksiądz studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tu uzyskał stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. Tytuł pracy doktorskiej Prawa Kościoła do szkoły Odbył też podróż naukową po krajach Europy Zachodniej. Stefan miał problemy ze zdrowiem. Jego kłopoty z płucami były tak wielkie, że ówczesny kościelny w katedrze włocławskiej powiedział, że „z takim zdrowiem, to trzeba raczej iść na cmentarz niż do święceń”. Na radzie w seminarium zastanawiano się, czy warto wyświęcić kapłana dla jednej Mszy Świętej. Święcenia kapłańskie otrzymał w03.08. 1924 r., w dniu swoich urodzin, w katedrze włocławskiej. Z powodu choroby święcony był sam, wkrótce po wyjściu ze szpitala.

2012-12-04 13:08:14 | Zamieścił: Izabela

Był profesorem w Seminarium Duchownym we Włocławku.

W czasie II wojny światowej, jako znany wykładowca był imiennie poszukiwany przez Niemców. Ówczesny biskup radził Księdzu Wyszyńskiemu opuścić Włocławek.

2012-12-04 13:07:55 | Zamieścił: Izabela

Po drugiej wojnie światowej nastały dla Kościoła w Polsce trudne czasy. Zaczęły się nasilać prześladowania. Ludzie nie mogli wyznawać swojej wiary. Władza komunistyczna zabraniała publicznego oddawania czci Bogu. Utrudniała uczęszczanie na lekcje religii, aż w końcu wyeliminowała ją w ogóle ze szkoły. Zdjęto krzyże ze ścian w publicznych miejscach. Ludzie wierzący byli uznawani za wrogów władzy. Prymas cierpiał z tego powodu. W tej sytuacji, aby uchronić Kościół i naród od napięć i rozlewu krwi próbował rozmawiać z władzą państwową. Z wielką roztropnością, a jednocześnie z odwagą, bronił praw ludzi wierzących w naszym kraju. Został jednak uznany przez władzę za wroga narodu. W 1953 r. był aresztowany i więziony z Warszawy. Przebywał kolejno: w Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim, Prudniku koło Opola oraz w Komańczy w Bieszczadach. W więzieniu dużo czasu spędzał na modlitwie, ufał Bogu do końca i wierzył, że zwycięstwo dla Polski przyjdzie przez Maryję, dlatego się nie załamywał. Modlił się za swoich wrogów i okazywał im szacunek.

2012-12-04 13:07:27 | Zamieścił: Izabela

Uwieńczeniem dzieła życia Wyszyńskiego, zwanego Prymasem Tysiąclecia, stał się wybór 16.10.1978 r. jego bliskiego współpracownika Karola Wojtyły na papieża.